15 Eylül 2016 Perşembe

Bharara, Sarraf’ın Reddi Hakim Talebinin Geri Çevrilmesini İstedi


Rıza Sarraf hakkındaki iddianameyi hazırlayan New York Güney Bölge savcısı Preet Bharara, 'kara para aklama', 'bankacılık sahtekarlığı' ve 'ABD'nin İran'a karşı uyguladığı yaptırımları delme' suçlamaları ile New York'ta tutuklu olarak yargılanan İran asıllı iş insanı Rıza Sarraf'ın 'reddi hakim' talebinin geri çevrilmesini istedi.

Sarraf’ın, Türkiye’de bir hukuk konferansına katıldığı için ‘tarafsız olamayacağı’ gerekçesiyle ‘reddi hakim’ talebinde bulunduğu Yargıç Richard Berman ile ilgili savlarının hiçbir temele dayanmadığını savunan Bharara, mahkemeye sunduğu dilekçede, “Yargıç Berman, New York’ta görülen ilk duruşmada, İstanbul’da bir hukuk konferansına katıldığını kendisi dile getirdi. Sarraf ve savunma ekibi de bunu bildiklerini, bu durumun yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını etkilemeyeceğine inandıklarını kendileri dile getirdiler. Aradan 4 ay geçtikten sonra, ‘reddi hakim’ talebinde bulunmanın hiçbir dayanağı yok” ifadelerini kullandı.

Bharara ayrıca dilekçesinde, Sarraf’ın yargılanmaya başladığı günden bu yana, kefaletle serbest kalmak istediğini, bu isteğin geri çevrildiğini, davanın düşmesi için dilekçe verdiğini ancak bunun da olumsuzlukla sonuçlandığını anımsattı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder